A co Ty możesz zrobić dla… środowiska i swojego zdrowia w czasach ekologicznej apokalipsy?

 

Parafrazując sławne pytanie Prezydenta Kennedy’ego w czasach globalnej gospodarki, życia w „globalnej wiosce” i globalnego problemu z zalewem plastikowych odpadów, każdy z nas może się zastanawiać czy ma realny wpływ na środowisko i życie wokół siebie? Co może pojedynczy człowiek? Ilość odpadów, z jakimi radzić muszą sobie ludzie na ziemi jest zatrważająca. Przecież produkcja plastiku i „rzeka” plastikowych śmieci wydaje się nie do zatrzymania…

A jednak każdy nie tylko może, ale musi coś zrobić!

 

W obecnych czasach nie ma już ucieczki od walki z plastikowymi odpadami – musimy ją podjąć albo zapłacimy zdrowiem swoim i naszych bliskich, a dla kolejnych pokoleń zostawimy świat nie nadający się do życia! Ekologiczna katastrofa nadchodzi!


40% produktów z tworzyw sztucznych, które dziś użytkujemy stanowią te jednorazowego użytku. Plastikowe słomki, sztućce, torby na zakupy i pojemniki na wynos używane tylko przez kilka minut każdego dnia – będą wpływać na nasze środowisko przez setki a nawet tysiące lat.

 

Jeśli przestaniemy używać tych jednorazowych plastikowych produktów, to już będzie przyczynek do zwycięstwa. Na szczęście rośnie społeczna świadomość zagrożeń ze strony plastikowych śmieci i każdy kolejny pozytywny przykład, każdy człowiek dokonujący świadomych zakupów, wybierający produkty biodegradowalne i kompostowalne, wpływa na całe swoje otoczenie.

Możemy zastosować poniższą hierarchię postępowania z odpadami dokonując codziennych zakupów:Co może robić każdy z nas?

 

1. Kupować świadomie! Jeśli nie możesz się obyć bez codziennej kawy w drodze do pracy (świetnie to rozumiem!) – wybieraj kawiarnie lub sklepy, w których jest ona sprzedawana w kubkach biodegradowalnych i kompostowalnych. Pytaj czy takie są – to komunikacja wymagań świadomych konsumentów!

Jeśli nie ma jeszcze takich opakowań w ofercie – zawsze możesz przyjść ze swoim kubkiem na kawę. W niektórych kawiarniach oferowane są zniżki, gdy korzystamy ze swoich kubków!

 

2. Nosić ze sobą tekstylne wielorazowe torby na zakupy – zwinięte zajmują naprawdę niewiele miejsca i są lekkie. Dzięki temu unikniesz zakupu jednorazowych torebek plastikowych, a zakupy uda się donieść do celu. Na warzywa i owoce są już praktyczne wielorazowe torebki – siatki, które można uprać.

 

3. Od kiedy mamy dzieci, jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożenia. Plastikowe pieluszki (tak – jednorazowe pieluszki są naszpikowane plastikiem L) towarzyszą małym ludziom od pierwszego dnia życia. Nawet te w wersji bio- często zawierają jakieś składowe z tworzyw sztucznych. Trudno uniknąć używania tzw. pampersów. Jest to duże ułatwienie. Pieluszki wielorazowe też stanowią obciążenie dla środowiska – produkcja, koszty prania i utylizacji powinny być wzięte pod uwagę. Zatem, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić – wybierajmy dla środowiska i zdrowia wersję bio- jednorazówek, jeśli jesteśmy w stanie je obsłużyć – decydujmy się na wielorazówki, a przede wszystkim nie zwlekajmy nadmiernie z odpieluchowaniem!

 

4. Starajmy się używać jak najmniej plastikowych butelek – soczki dla dzieci nie muszą być kupowane w jednorazowych PETach, można je robić z koncentratów lub świeże i przelewać do wielorazowych butelek/kubeczków. Wodę można pić ze szklanych bidonów, ta mineralna z plastikowych butelek może zawierać nie tylko wodę i minerały.

 

5. Nie wyrzucajmy ubrań, które nie są zniszczone. Te po dzieciach można oddać znajomym z mniejszymi maluchami (te prane ubranka są już pozbawione większości chemii poprodukcyjnej – dodatkowy+ dla przejmujących J). Te „dorosłe” można przekazać potrzebującym.

 

6. Organizujesz imprezę dla dzieciaków – kup jednorazowe naczynia jednorazowe biodegradowalne i kompostowalne. Szybko sprzątniesz, a środowisko nie ucierpi.

 

7. Zrezygnuj z plastikowych słomek do napojów – te bambusowe są zdrowsze, ekologiczne i nawet atrakcyjniejsze wizualnie!

 

8. Staraj się kupować więcej na wagę i unikać produktów pakowanych w plastik.

 

9. Uważaj w czym przechowujesz żywność. Opakowania plastikowe powinny mieć oznaczenia wskazujące na możliwość kontaktu z żywnością (nie wszystkie można podgrzewać w mikrofalówkach!). Najlepiej skorzystać z opakowań szklanych lub stalowych.

 

10. Unikaj chemikaliów przy porządkach w domu.

Chemiczne środki czystości można najczęściej zastąpić. Plastikowe opakowania po chemikaliach często nie nadają się do recyclingu. Warto sięgnąć do tradycyjnych sprawdzonych środków o prostym składzie. W sprzątaniu pomoże ekologiczne mydło, ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i wiele innych łatwo dostępnych środków. Osobiście używam octu do płukania prania i bardzo to sobie chwalę – usuwa zapach potu i pomaga utrzymać pralkę w sprawności. Nie zastanawiam się też czy na ubrankach dziecka nie zostało zbyt wiele szkodliwych substancji po zwykłych płynach do płukania.